„Pirmoji medicinos pagalba“/ „First Aid“
Programos kodas 2021-P1
Tikslinė dalyvių grupė: visų profesinių kvalifikacijų gydytojai, akušeriai, slaugytojai, farmacijos specialistai, visų profesinių kvalifikacijų gydytojai odontologai, burnos priežiūros specialistai.
Tobulinimo programa skirta visų profesinių kvalifikacijų gydytojams, akušeriams, slaugytojams, farmacijos specialistams, visų profesinių kvalifikacijų gydytojams odontologams, burnos priežiūros specialistams
Tobulinimo programos trukmė: 8 val.
Tobulinimo forma: kursai
Tobulinimo programos vykdymo tipas: dieninis, mišrus: paskaitos dėstomos nuotoliniu būdu, praktikos darbai vyksta auditorijoje.
Dalyvių skaičius grupėje: 10 – 25 dalyviai. Dalyviai grupėje, vykdant kontaktinių mokymų dalį, padalijami į pogrupius.
Tobulinimo programos rengėjai:
Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija
Tobulinimo programos poreikis, paskirtis ir tikslas
Remiantis 2020 m. kovo 16 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-398 ,,Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 18 d. įsakymo Nr. 132 ,,Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo ir jo finansavimo tvarkos“ pakeitimo“, kuriuo papildytas sveikatos priežiūros specialistų profesinės kvalifikacijos privalomųjų tobulinimosi programų sąrašas nauja programa – Pirmoji medicinos pagalba.
Nepaisant didžiulės technologinės pažangos sveikatos priežiūros srityje, staigios mirties reiškinys vis dar kelia susirūpinimą. Staigi mirtis yra nesmurtinė, netikėta mirtis, kuri įvyksta mažiau nei per 24 valandas nuo simptomų atsiradimo. Svarbiausios tiesioginės staigios mirties priežastys yra širdies ir kraujagyslių ligos 59,2 proc., kvėpavimo takų ligos – 24,7 proc., cukrinis diabetas – 23,8 proc., infekcinės ligos – 20,2 proc.
Staigios mirties atvejai aprašyti tyrimuose daugelyje šalių. Staigi mirtis pasireiškia visose amžiaus grupėse: kūdikiams (kur tai vadinama staigios kūdikių mirties sindromu), vaikams ir jaunimui, suaugusiems ir pagyvenusiems žmonėms. Tarp staigios mirties rizikos veiksnių yra: vyresnis amžius, mažas ir didelis kūno masės indeksas, arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, rūkymas, nejudrus gyvenimo būdas, nesveika mityba ir stresas. Taip pat yra sezoninių staigios mirties svyravimų – didžiausias dažnis pastebėtas žiemą, po to – rudenį, pavasarį ir vasarą. Nepradėjus pradinio gaivinimo net 95 proc. ligonių nepavyksta grąžinti į gyvenimą, nors vėliau yra suteikiama kvalifikuota medicinos pagalba.
Įrodyta, kad automatizuotų išorinių defibriliatorių (AID) naudojimas žmonėms padidina išgyvenamumą po staigaus širdies sustojimo. Ypač geri rezultatai pastebėti, kai stebimas staigus širdies sustojimas ir iškart galima panaudoti AID.
Šių žinių trūksta visiems sveikatos priežiūros specialistams. Norint užtikrinti kvalifikuotą sveikatos priežiūros paslaugų teikimą privalomos žinios suteikiant kvalifikuotą pirmąją medicinos pagalbą.
Programos paskirtis – pirmos pagalbos teorinių žinių atnaujinimas ir pirmos pagalbos suteikimo įgūdžių tobulinimas.
Mokymo programos tikslas – Suteikti teorines žinias ir praktinius įgūdžius teikiant pirmąją medicinos pagalbą.
Tobulinimo rezultatai
Baigę mokymo programą kursų dalyviai žinos:
- Mokės nustatyti staigią mirtį ir įvertinti pagrindinius gyvybės požymius (sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą) ir gebės taikyti pradinio gaivinimo principus.
- Žinos rekomendacijas dėl gaivinimo metodikos COVID-19 infekcijos fone.
- Mokės suteikti pirmąją pagalbą asmenims, patyrusiems elektros traumą, terminį ar cheminį nudegimą, anafilaksiją, paveiktiems žaibo, ištiktiems saulės ar šilumos smūgio, sušalusiems, skendusiems, užspringusiems, netekusiems sąmonės, įkąstiems vabzdžio ar gyvūno, suspaustiems, bandžiusiems pasikarti, apalpusiems, netekusiems sąmonės, apsinuodijusiems, ištiktiems miokardo infarkto, patyrusiems galvos kraujotakos sutrikimų, epilepsijos priepuolį, kuriems prasidėjo gimdymas, ant odos, į akis ar į kvėpavimo takus pateko nuodingųjų ir pavojingų medžiagų.
- Mokės malšinti skausmą, imobilizuoti pažeistą sritį, esant lūžimui ar išnirimui, nešti traumuotus, sužalotus asmenis.
- Gebės nustatyti pavojingas gyvybei būkles dėl ūmių ligų, ūmių apsinuodijimų bei traumų atvejais.
- Mokės malšinti skausmą, sugebės atlikti grėsmingą kraujavimo stabdymą.
- Mokės atlikti defibriliaciją ir žinos defibriliatorių ypatumus ir veikimo principus.
- Staigios mirties diagnostika ir pradinio gaivinimo principai. Įvertinti pagrindinius gyvybės požymius (sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą). Pagalbą teikiančiojo apsauga, rekomendacijos dėl gaivinimo metodikos COVID-19 infekcijos fone.
- Kaip malšinti skausmą, imobilizuoti pažeistą sritį, esant lūžimui ar išnirimui,nešti traumuotus, sužalotus asmenis, suteikti pirmąją pagalbą asmenims, patyrusiems elektros traumą, terminį ar cheminį nudegimą, anafilaksiją, paveiktiems žaibo, ištiktiems saulės ar šilumos smūgio, sušalusiems, skendusiems, užspringusiems, netekusiems sąmonės, įkąstiems vabzdžio ar gyvūno, suspaustiems, bandžiusiems pasikarti, apalpusiems, netekusiems sąmonės, apsinuodijusiems, ištiktiems miokardo infarkto, patyrusiems galvos kraujotakos sutrikimų, epilepsijos priepuolį, kuriems prasidėjo gimdymas, ant odos, į akis ar į kvėpavimo takus pateko nuodingųjų ir pavojingų medžiagų
- Dirbtinis kvėpavimas ir išorinis širdies masažas Defibriliacija ir defibriliatorių ypatumai
- Pradinis gaivinimas auditorijoje, defibriliacija. Pirmoji pagalba užspringimo atveju. Kaip atlikti kraujavimo stabdymą, tvarstymą, pažeistos vietos įmobilizavimą, esant lūžimui ar išnirimui, traumuotų, sužalotų asmenų nešimas
- Vertinimas
Iš viso 8 val.
praktiniai mokymai atliekami kontaktiniu būdu, laikantis saugumo reikalavimų patalpose: dalyviai dėvi vienkartines kaukes, jiems sudaromos sąlygos laikytis saugaus 2 m. atstumo ir kt. reikalavimai.
Tobulinimo turinys
Nuotolinės paskaitos apie:
Staigią mirtį sąlygojančias būkles, jų diagnostika ir pradinio gaivinimo principai. Nukentėjusiojo būklės įvertinimas. Pagalbą teikiančiojo apsauga, rekomendacijos dėl gaivinimo metodikos COVID-19 infekcijos fone.
Kaip malšinti skausmą, imobilizuoti pažeistą sritį, esant lūžimui ar išnirimui, nešti traumuotus, sužalotus asmenis, suteikti pirmąją pagalbą asmenims, patyrusiems elektros traumą, terminį ar cheminį nudegimą, anafilaksiją, paveiktiems žaibo, ištiktiems saulės ar šilumos smūgio, sušalusiems, skendusiems, užspringusiems, netekusiems sąmonės, įkąstiems vabzdžio ar gyvūno, suspaustiems, bandžiusiems pasikarti, apalpusiems, netekusiems sąmonės, apsinuodijusiems, ištiktiems miokardo infarkto, patyrusiems galvos kraujotakos sutrikimų, epilepsijos priepuolį, kuriems prasidėjo gimdymas, ant odos, į akis ar į kvėpavimo takus pateko nuodingųjų ir pavojingų medžiagų, skausmo malšinimas, kaip atlikti kraujavimo stabdymą. Anafilaksinis šokas ir pirmoji pagalba anafilaksinio šoko metu. Pažeistos srities įmobilizavimas. Dirbtinis kvėpavimas ir išorinis širdies masažas. Defibriliacija ir defibriliatorių ypatumai.
Praktiniai mokymai klasėje:
Dirbtinis kvėpavimas ir išorinis širdies masažas. Defibriliacija ir defibriliatorių ypatumai.
Pradinis gaivinimas, defibriliacija. Pirmoji pagalba užspringimo atveju.
Kaip atlikti kraujavimo stabdymą, tvarstymą, pažeistos vietos įmobilizavimą, esant lūžimui ar išnirimui, traumuotų, sužalotų asmenų nešimas.
Vertinimas – teorijos 0,5 val., praktikos 0,5 val.
Pagrindinės literatūros sąrašas:
- 1. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas 2020 m. kovo 16 d. Nr. V-398 ,,Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 18 d. įsakymo Nr. 132 ,,Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo ir jo finansavimo tvarkos“ pakeitimo“.
- 2. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas 2003 m. liepos 11 d. nr. V-450 ,,Dėl sveikatos priežiūros įstaigos pirmos medicinos pagalbos rinkinio aprašo, pirmos pagalbos rinkinio aprašo ir sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos, teikiant pirmąją medicinos pagalbą, aprašo patvirtinimo“ (LR SAM 2020-12-10 įsakymo Nr. V-2876 redakcija).
- 3. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas 2002 m. kovo 18 d. Įsakymo Nr. 132 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo ir jo finansavimo tvarkos“ pakeitimo 2020 m. rugpjūčio 24 d. Nr. V-1903
- 4. 2019 ESC Guidelines on the diagnosis and management of acute pulmonary embolism. European Heart Journal 2019.
- 5. Tintinalli's Emergency Medicine: A Comprehensive Study Guide, Judith E. Tintinalli, O. John Ma, Donald M. Yealy, Garth D. Meckler, J. Stephan Stapczynski, David M. Cline, Stephen H. Thomas,9th edition, ISBN: 1260019934, 2019.
- 6. European Resuscitation Council COVID-19 Guidelines, 2019.
- 7. The ESC Textbook of Intensive and Acute Cardiovascular Care / Edited by M.Tubaro et al. 2nd ed. Oxford, 2015.
- 8. Europos reanimacijos tarybos gaivinimo gairės 2015 m.
Baigiamasis žinių ir gebėjimų įvertinimas
Dalyvių baigiamasis žinių vertinimas susideda iš teorinio ir praktinio vertinimų. Įgytos teorinės žinios vertinamos užpildant klausimyną, o praktinės žinios – mokymo auditorijoje atliekant praktines užduotis. Įgytas žinias vertina mokymus vedantis dėstytojas. Dalyvio žinios įvertinamos teigiamai, jeigu teisingai atsakoma į ne mažiau kaip 80 procentų klausimyno klausimų ir teisingai atliekamos praktinės užduotys. Vertinimo rezultatai įrašomi įskaitos protokole, įrašant „įskaityta“. Įgytoms žinioms vertinti ir rezultatams aptarti skiriama 0,5 val.
Dalyviams, sėkmingai baigusiems mokymo programą, išduodamas kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimas, kuris bus išsiunčiamas el. paštu nurodytu el. adresu. Neteisingai atsakius į baigiamojo vertinimo klausimyno klausimus, kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimas neišduodamas.
SUDERINTA
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministro įsakymas
2021-04-02 Nr. V-695